Jaké novinky přinesl Instagram v roce 2021?

Uplynulý rok znamenal pro Instagram i pro nás jako uživatele spoustu změn. Nových funkcí a možností není vůbec málo! Jaké to jsou?

V uplynulém roce Instagram nelenil a vypustil ven spoustu nových funkcí. Zaznamenali jste všechny? A které z nich pravidelně používáte? Pojďme si dát rekapitulaci toho nejnovějšího, s čím se na Instagramu můžeme potkat.

 

Možnost SWIPE UP pro všechny

Dlouhou dobu byla možnost SWIPE UP dostupná jen pro účty, které měly nad 10 000 sledujících. Možnost přidávání odkazu do svých stories jste si tak museli vysloužit touhle metou.

Tento rok už ale Instagram zpřístupnil možnost všem účtům. Z tradiční podoby SWIPE UP se stala klasická, ne tak elegantní, samolepka. A i když tento přechod doprovázely menší problémy (na nějakou dobu zmizela možnost odkazu i účtům s více než 10 tis. followers), teď už byste svou samolepku měli najít mezi ostatními features.

Zanedlouho po této změně přidal Instagram navíc ještě možnost vytvoření vlastního textu samolepky!

I když máte na vašem účtu méně sledujících, teď už můžete v pohodě přidávat odkazy například na nové články na blogu.

 

Collab aneb společné publikování příspěvků

Při klasickém postování fotky máte nyní možnost pozvat nějaký další instagramový účet ke spolupráci. Co to znamená?

Funkci Collab neboli funkci Pozvat spolupracovníka najdete v možnostech při přidávání příspěvku. Účet, který ke spolupráci vyzvete, musí tuto spolupráci schválit. Výsledkem je to, že jedna fotka, kterou postujete, se objeví na účtech obou spolupracujících profilů.

U fotky se potom objeví profilové fotky obou účtů a jste tak oba autory příspěvku. Kdy tuto funkci využít? Například při spolupráci s influencery nebo naopak firmami, se kterými budete následně sdílet i statistiky. Pokud tedy víte, že byste fotku tak jako tak repostovali, tento způsob vám ušetří trochu práce.

Zásadní vliv na engagement funkce zatím nezaznamenala a o Vánocích sloužila spíš jako možnost párových vánočních přání.

 

60sekundová stories

Instagram konečně prodloužil dobu stories na 60 vteřin! Pokud chcete přidat obsah, který nepotřebujete držet ve feedu formou příspěvku nebo reels, dlouhá stories oceníte. Funkce zatím není dostupná pro všechny účty, ale to se snad brzy změní.

 

Mazání fotek z carouselu

Další novinkou, kterou Instagram nedávno vypustil do světa, je možnost mazání fotek z carouselu – tedy z příspěvku s více fotkami.

Stačí si u konkrétního postu najít možnost Upravit a přesně tady můžete od teď vymazat jakoukoli fotku, aniž byste museli vymazat celý carousel a rozbít si tak celý instagramový feed.

K čemu tato funkce je? Pravděpodobně vás zachrání, pokud chcete u textového příspěvku upravit nějaké informace. Případně vám pomůže, když nedokážete překousnout nějakou fotku, která už se vám zkrátka nelíbí.

 

Nový algoritmus

Tato změna bude mít efekt spíše na běžné uživatele než na váš život na firemním profilu. Ale i tak se jedná o zajímavou novinku!

Instagram nám totiž už v našem vlastním feedu nabízí příspěvky a profily, které nesledujeme, ale mohly by nás zajímat. Tyto nabízené účty by pro nás měly být relevantní na základě profilů, které už sledujeme. Instagram nám zkrátka nabízí podobná témata a funkci EXPLORE přesunul do našeho feedu.

Výsledkem je ale ještě méně místa pro lidi a účty, které už sledujeme, ale jejich příspěvky se nám zobrazují čím dál méně. Každý má naštěstí možnost si toto nabízení příspěvků vypnout.

 

Nové formáty stories

Instagram taky neustále pracuje na vylepšení stories a přišel tak s pár šikovnými upgrady. Z vybraných stories si teď snadno můžete vytvořit rovnou celé reels a spojit tak kratičká videa nebo oblíbené fotky do jednoho delšího videa. To pak můžete umístit přímo do feedu.

 

Zveřejňování příspěvků z počítače

Ano, je to tak! Po tolika letech umožňuje Instagram nahrávat fotky do feedu přímo z desktopu. Budete tuhle možnost využívat nebo už jste až moc zvyklí na rozhraní telefonu?